...


شماره خبر شماره خبر : 971016
تاریخ انتشار جمعه 14 دي 1397
ساعت انتشار 14:43:28


زاهدی:
دولت به شرکتهای دانش‌بنیان در بودجه ۹۸ توجه کند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت به شرکت‌های دانش‌بنیان در بودجه ۹۸ توجه کند گفت: حمایت مالی و معنوی از شرکت‌های دانش‌بنیان امروز از ضروریات کشور است و دولت باید به این شرکت‌ها توجه ویژه داشته باشد.

محمد‌مهدی زاهدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمان در بیان دستاوردهای علمی کشور بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار داشت: نظام اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری دستاوردهای بسیار زیادی داشته است، در اول انقلاب حدود 180 هزار دانشجو داشتیم اما الان حدود چهار میلیون و 400 هزار دانشجو در سطح کشور داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در تمام شهرستانهای کشور و شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت، واحد دانشگاهی داریم و عدالت آموزشی در کشور از نظر پوشش آموزشی وجود دارد گفت: در قبل از انقلاب کمتر دوره‌های دکتری داشتیم اما امروز در تمام رشته‌ها دوره‌های دکتری و تحصیلات تکمیلی در سطح کشور داریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه فنآوری هسته‌ای در کشور کاملا بومی است و در دنیا دستیابی به این علم بسیار اهمیت دارد افزود: دنیا متعجب شد که ایرانی‌ها چگونه به غنی‌سازی 20 درصد دست یافتند و استکبار و صهیونیسم به‌همین دلیل ترور دانشمندان هسته‌ای کشور را در دستور کار خود قرار داد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای و شهید تهرانی‌مقدم با بیان اینکه این شهدا اقتدار برای کشور ایجاد کردند و وابستگی ما را از دشمن در بحث علمی قطع کردند خاطر‌نشان کرد: در علم هوا و فضا که قدرت یک کشور است، امروز ایران اسلامی یک کشور قدرتمند است و در ساخت موشک آنقدر توانمند شدیم که در هر بردی امکان ساخت داریم.

زاهدی با اشاره به اینکه در سلول‌های بنیادین رتبه دوم دنیا و در فنآوری نانو رتبه ششم دنیا و در زیست فنآوری رتبه سیزدهم دنیا را داریم افزود: این دستآوردها در سخت‌ترین شرایطی که دشمن برای ما به‌وجود آورده، کسب کردیم، آمریکا فکر کرد ما با تحریم شکست خواهیم خورد، اما تحریم‌ها بزرگترین کمک را به مردم ما کرد و روحیه خودباوری مردم ایران تقویت شد.

وی با بیان اینکه امروز در تمام استانهای کشور پارک علم و فن‌آوری تاسیس شده و مراکز رشد راه‌اندازی شده است که نتیجه آن وجود حدود سه هزار شرکت دانش‌بنیان در سطح کشور است تصریح کرد: در سال گذشته 600 میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان از کشور صادرات شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه دولت به شرکت‌های دانش‌بنیان در بودجه 98 توجه کند گفت: حمایت مالی و معنوی از شرکت‌های دانش‌بنیان امروز از ضروریات کشور است و دولت باید به این شرکت‌ها توجه ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 54 هزار مقاله از ایران منتشر شده که در شاخص‌های علمی کشور در دنیا بسیار اهمیت دارد افزود: امروز به اندازه تمام دانشجویان قبل از انقلاب فقط دانشجوی دکتری در کشور داریم و کشور در زمینه علم و فنآوری رشد پرشتابی داشته و برای دنیا غیر قابل باور است.

زاهدی با اشاره به اینکه در قبل از انقلاب فقط 7 دانشکده پزشکی داشتیم اما امروز 47 دانشگاه علوم پزشکی در کشور داریم اظهار داشت: قبل از انقلاب امید به زندگی در ایران 55 سالگی بوده است اما امروز سن امید به زندگی در بین مردم ایران به 76 سال رسیده که یکی از شاخص‌های مهم در دنیا است.

وی با بیان اینکه 30 درصد از پزشکان کشور در اوایل انقلاب هندی و پاکستانی بودند اما امروز ما صادرات پزشک داریم و سالهاست که یک پزشک خارجی در کشور وجود ندارد گفت: در 19 هزار و 739 روستای کشور بهورز داریم و بیماری فلج اطفال کودکان در کشور را کاملا ریشه‌کن کردیم و بیماری‌های عفونی مانند سل و وبا در کشور کاملا کنترل شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود 97 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل کشور تولید می‌شود افزود: بانک قرنیه جمهوری اسلامی ایران جزو مهمترین بانک‌های قرنیه دنیا است و امروز 97 درصد شهرهای کشور بیمارستان شامل حدود 150 هزار تخت بیمارستانی دارند.

وی با بیان اینکه دستآوردهای انقلاب را باید تبلیغ و تبیین کرد و بدانیم که کجا بودیم و الآن به کجا رسیدیم خاطر‌نشان کرد: دشمن فقط به‌دنبال نا‌کارآمد جلوه دادن نظام است و بعضی‌ها فقط از مشکلات و کمبودها سخن می‌گویند در حالی که ایران به سرعت در حال پیشرفت علمی است.

زاهدی با اشاره به اینکه امروز کشور به‌دنبال آن است که در برخی رشته‌های علمی، مرجع شود و در افق 1404 کشور رسیدن به رتبه اول منطقه در حوزه علم و فناوری را دنبال می‌کند گفت: امروز باید خودمان را باور کنیم که می‌توانیم و قطعا موفق خواهیم بود

نظر شما نظر شما

محمد جواد باهنر علی اکبر هاشمی رفسنجانی محمد جواد حجتی کرمانی قاسم سلیمانی میرزا رضای کرمانی مهدی رجبعلی پور باستانی پاریزی هوشنگ مرادی کرمانی طاهره صفارزاده ایرج بسطامی
مشاهیر


رسانه و مطبوعات استان کرمان

فارس کرمان            ایسنا کرمان

ایرنا کرمان               مهر کرمان

واقعه                      بوتیا    

تسنیم                    پویان نیوز  

کرمان خبر             آرمان کرمان

                              

سایت های خبری کشور

ايرنا                               فارس
واحد مركزي خبر               جهان نیوز
باشگاه خبرنگاران جوان       ايسنا
صدخبر                          مهر
تسنیم                           پویان نیوز