...


شماره خبر شماره خبر : 970630
تاریخ انتشار جمعه 16 شهريور 1397
ساعت انتشار 17:20:07


زاهدی:
مجلس کارشناس نظریه‌پرداز در حوزه اقتصادی ندارد / قدرت خرید کارمند دولت نسبت به سه ماه گذشته به نصف رسیده است
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در این شرایط دور زدن تحریم‌ها باید یک اصل باشد، گفت: واقعیت تلخ این است که مجلس، کارشناس نظریه‌پرداز در حوزه اقتصادی ندارد و این ضعف بزرگی است.
به گزارش صحرانیوز ، محمدمهدی زاهدی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: مجلس به جای تعطیلات یک هفته‌ای که در پیش دارد از صبح تا شب باید جلسات غیرعلنی بگذارد و کارشناسان ورزیده، خبره و نظریه‌پرداز در حوزه جنگ اقتصادی راه حل بدهند اما واقعیت تلخ این است که مجلس، کارشناس نظریه‌پرداز در حوزه اقتصادی ندارد و این ضعف بزرگی است.

وی تصریح کرد: تیم اقتصادی دولت باید حضور داشته باشد و نظریات مختلف را گوش بدهد و براساس آن راهکار مشترک بین مجلس و دولت برای برون رفت کشور از این شرایط پیدا کند این در حالی است که مجلس نتوانسته یک طرح خوب و ایده‌آل برای رفع مشکلات اقتصادی ارائه دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از افراد که به عنوان نماینده وارد خانه ملت شدند از الفبای سیاسی چیزی نمی‌دانند و منافع ملی را فدای منافع جریانی می‌کنند.

*قدرت خرید کارمند دولت نسبت به سه ماه گذشته به نصف رسیده است

زاهدی شرایط اقتصادی کشور را بغرنج خواند و ابراز کرد: قدرت خرید کارمند دولت نسبت به سه ماه گذشته به نصف رسیده است، خط فقر اکنون دو برابر شده است و می‌طلبد که دولت در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و مستضعف ورود کرده و بسته کالاهای حمایتی و ترمیم حقوق را مدنظر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه باید سه اتفاق همزمان در کشور بیفتد، گفت: دولت، قوه قضائیه و مجلس هنوز احساس نکردند که ما در یک جنگ اقتصادی هستیم و باید با توجه به این شرایط مسائل کشور را دنبال کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت و شخص آقای رئیس جمهور باید متوجه شده باشد که تیم اقتصادی دولت توانمندی لازم برای مدیریت این وضع را ندارد بسیاری از مشکلات ایجاد شده به خاطر سیاست‌های این تیم اقتصادی است.

زاهدی با اشاره به اینکه عزم دولت باید کنار گذاشتن تیم اقتصادی ناکارآمد باشد، تصریح کرد: البته در این حوزه تنها تغییر کافی نیست رویکردهای اقتصادی دولت باید تغییر کند و رویکردها براساس جنگ اقتصادی ترسیم شود.

وی گفت: جای تاسف است در شرایط جنگ اقتصادی برخی دولتمردان اصرار دارند لوایح چهارگانه مرتبط با FATF در مجلس و تشخیص مصلحت نظام تصویب شود این بدان معناست که نتوانستیم کشور را اداره کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط باید دور زدن تحریم‌ها یک اصل باشد، ابراز کرد: واقعا تعجب می‌کنم که آقای عراقچی مهلت جدید در خصوص برجام به اروپایی‌ها اعلام کرد، در صورتی که باید بدانیم اروپا از آمریکا جدا نمی‌شود برای اینکه منافعش اینگونه ایجاب می‌کند.

زاهدی با اشاره به اینکه ما نباید منافع ملی کشور را به تصمیم‌گیری برخی کشورهای دیگر گره بزنیم، ابراز کرد: ما باید از ظرفیت خودمان استفاده کنیم  این تغییر رویکرد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: قبول کنیم که در دولت احمدی‌نژاد تحریم شروع شد و دلار یک‌هزار و ۲۲۶ تومانی به ۲ هزار و ۸۰۰ تومان و سپس به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید اما در کشور احساس نشد که ارز وجود ندارد و چرخ کارخانه‌ها می‌چرخید البته این را در پرانتز بگویم گفتن این حرف‌ها به معنای تائید عملکرد دو سال اخیر دولت احمدی‌نژاد نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: اما اکنون قیمت ارز بیش از چهار برابر شده است و ارز در صرافی‌ها هم وجود ندارد برای اینکه آن موقع تحریم‌ها را دور می‌زدند ولی مسوولان فعلی رغبتی برای دور زدن تحریم‌ها ندارند.

زاهدی بیان کرد: روحانی باید باور کند با سیاست‌های غلطی که داشتند کشور به اینجا رسیده است چند سال کشور را معطل برجام گذاشتند و اکنون معطل اروپا هستند.

وی در خصوص لزوم برخورد قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی گفت: باید برخورد قاطعانه، چکشی و آهنین با مفسدین اقتصادی به خصوص فاسدان شناسنامه‌دار شود اخیرا برخی دادگاه‌ها را علنی کردند هر چند اقدام دیرهنگامی بود اما جای تشکر از قوه قضائیه داریم .

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: مردم باید ببینند که با مفسدان اقتصادی برخورد می‌شود باید برخورد سنگین با قضات فاسد صورت بگیرد البته قوه قضائیه برخی از این افراد را کنار گذاشت.

زاهدی در خصوص تخلف تحصیلی برادر رئیس جمهور گفت: تخلف و رانت‌خواری سیاسی پشت صحنه ورود ایشان به دوره دکترا وجود دارد که در زمینه تحصیل ایشان خدشه وارد است امیدواریم دکتر عارف در این زمینه پاسخگو باشند و دستور دهند این گزارش هر چه زودتر برای افکار عمومی منتشر شود.

نظر شما نظر شما

محمد جواد باهنر علی اکبر هاشمی رفسنجانی محمد جواد حجتی کرمانی قاسم سلیمانی میرزا رضای کرمانی مهدی رجبعلی پور باستانی پاریزی هوشنگ مرادی کرمانی طاهره صفارزاده ایرج بسطامی
مشاهیر


رسانه و مطبوعات استان کرمان

فارس کرمان            ایسنا کرمان

ایرنا کرمان               مهر کرمان

واقعه                      بوتیا    

تسنیم                    پویان نیوز  

کرمان خبر             آرمان کرمان

                              

سایت های خبری کشور

ايرنا                               فارس
واحد مركزي خبر               جهان نیوز
باشگاه خبرنگاران جوان       ايسنا
صدخبر                          مهر
تسنیم                           پویان نیوز