...


شماره خبر شماره خبر : 940422
تاریخ انتشار دوشنبه 15 تير 1394
ساعت انتشار 11:45:52


نبویان در گفت‌وگو با فارس:
آبروی جامعه علمی کشور را به خاطر اغراض سیاسی بردند/قوه قضائیه با کسانی که با آبروی مردم بازی کردند برخورد کند
نبویان عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به شبهه ورود به دانشگاه سه هزار دانشجوی بورسیه گفت: طرح موضوع بورسیه‌ها، اقدامی غیرقانونی و جناحی بود؛ همانطور که اکنون نیز در جریان طرح بحث استیضاح وزیر نفت به یکباره موضوع گم شدن دکل نفتی مطرح می‌شود. در آن مقطع نیز هنگام طرح استیضاح وزیر سابق علوم آبروی جامعه علمی کشور را به خاطر اغراض سیاسی بردند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به شبهه ورود به دانشگاه سه هزار دانشجوی بورسیه بدون آزمون کتبی گفت: اداره مربوطه وزارت علوم در پاسخ به استعلام ما اعلام کرد: «از سال 78 آزمون کتبی برای بورسیه‌ها لغو شد، اما ما جرأت نمی‌کنیم این موضوع را کتبی به شما اعلام کنیم.»

حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها که در آن به ظلم رفته بر دانشجویان بورسیه اشاره کرده بودند، گفت: در مقدمه باید عرض کنم که ما از همان آغاز تصدی آقای فرجی‌دانا متوجه شدیم که ایشان حاضر نیست اهداف نظام را در وزارت علوم پی بگیرند لذا به دنبال استیضاح ایشان رفتیم که البته 6 ماه بعد در دستور کار قرار گرفت.

وی با یادآوری اینکه دو ماه مانده به قطعی شدن استیضاح وزیر سابق علوم موضوع بورسیه‌ها از سوی وزارتخانه مطرح شد و 3 هزار نام از دانشجویان بورسیه که عنوان می‌شد به صورت غیرقانونی در حال تحصیل هستند منتشر شد،‌ افزود: این اسامی به صورت گسترده در رسانه‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی منتشر شد که خود ظلمی مضاعف به این دانشجویان بود.

***تبعات جبران‌ناپذیر برای زندگی شخصی دانشجویان بورسیه

نبویان از تبعات جبران‌ناپذیری که انتشار غیرقانونی این اسامی برای دانشجویان بورسیه پیش آورد، سخن گفت و اظهار داشت: به عنوان مثال یکی از این دانشجویان که پیگیر یک خواستگاری بود با انتشار نامش انگ‌هایی چون دزد و کلاهبردار به وی وارد شد و کلا موضوع خواستگاری‌اش منتفی شد و چه بسیار دیگر از این موارد که در جریان این انتشار غیرقانونی اسامی رخ داد.

***نجفی گفت چرا یک نماینده اصلاح‌طلب در میان هیئت منتخب نیست؟

نبویان با اشاره به اینکه نجفی که پس از استیضاح فرجی‌دانا سرپرست وزارت علوم شد نیز از انتشار این نحوه نام‌ها‌ی دانشجویان ناراحت بود، خاطرنشان کرد:‌ در زمان استیضاح فرجی‌دانا چند نفر از اعضای کمیسیون آموزش از سوی این کمیسیون منتخب شدند تا موضوع را با مقامات وزارت علوم بررسی کنند تا هر کسی در این پرونده مرتکب تخلفی شده است با او برخورد شود. پس از عزل آقای فرجی‌دانا آقای نجفی در جلسه‌ای به ما گفت چرا یک نماینده اصلاح‌طلب در میان شما انتخاب نشد؟ که ما به او متذکر شدیم که ما به وسیله رأی‌گیری تعیین شده‌ایم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر آن ما به آقای نجفی اعلام کردیم که می‌خواهیم بورسیه‌های دولت‌های سازندگی و اصلاحات را هم مورد بررسی قرار دهیم که در اینجا آقای نجفی به ما قول همکاری داد اما نه تنها همکاری نکرد بلکه دو نفر دیگر از اعضای کمیسیون را به انتخاب خود برای مطالعه بر روی پرونده‌ بورسیه‌ها انتخاب کردند.

***چهار پنج نماینده‌ای که از نگاه نجفی انسان نبودند

وی ادامه داد: در جلسه بعدی از آقای نجفی پرسیدیم چرا از افراد غیرمنتخب کمیسیون برای بررسی پرونده استفاده کردید که ایشان با صراحت پاسخ داد ما به دنبال نمایندگانی هستیم که بی‌طرف بوده و با انسانیت با پرونده برخورد کنند که در اینجا یکی از همکاران ما گفت یعنی این چهار پنج نفری که کمیسیون انتخاب کرده است انسان نیستند؟

***فرهادی تحت فشار بدقولی کرد

نبویان از قول فرهادی وزیر علوم برای همکاری در موضوع بورسیه‌ها و برخورد با متخلفان انتشار غیرقانونی اسامی هنگام پذیرش مسئولیت وزارت سخن گفت و اظهار داشت: متأسفانه با فشار گروه‌های ذی‌نفوذ در وزارت علوم، آقای فرهادی به قول خود عمل نکرد.

وی با اشاره به اینکه مجددا سه نفر از کمیسیون آموزش برای تشکیل جلسه با مدیران وزارت علوم در امر بورسیه‌های دولت دهم انتخاب شدند اما درباره زمان و مکان جلسه اطلاع‌رسانی درستی به اینان نشد بیان داشت:‌ وزارت علوم بورسیه‌های دولت سابق را به سه دسته تقسیم کرد؛ اول آنها که مغایرت اعلامی داشتند یعنی مثلا سن خود را 35 سال یعنی 5 سال بالای حداکثر سن مجاز اعلام کردند که حکم اخراج برای آنها صادر کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: گروه دوم آنها که کسر معدل و یا اشتغال همزمان داشتند که حکم لغو بورس و اجازه ادامه تحصیل به شرط پرداخت هزینه‌های سابق برای آنها صادر شده است و دسته سوم که اصلا مشکلی ندارند.

***بسیاری از مغایرت‌های اعلامی اساساً دروغ بود

وی با تأکید بر سیاسی بودن حکم دسته اول خاطرنشان کرد: به عنوان مثال فرزند حجت الاسلام شریعتی رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی و خواهرزاده حسین شریعتمداری مشمول پرداخت جریمه شدند؛ من به وزارت علوم اعتراض کردم که طبق کدام بند آیین‌نامه دانشجویانی که مشمول مغایرت اعلامی می‌باشند باید جریمه بدهند؟ گذشته از این بسیاری از مواردی که ذیل مغایرت اعلامی اسامی‌شان منتشر شده است اصلا حقیقت نداشته و اساساً دروغ بوده است.

*** کجای دنیا کمیته‌ بازبینی همان کمیته بدوی است؟

نبویان با اعلام این خبر که پس از یکسال هنوز پرونده های گروه اول را به کمیسیون ‌آموزش ارائه نداده‌اند،‌ گفت: کمیته‌ای که اکنون در وزارت علوم درحال بازبینی پرونده‌های گروه اول است همان کمیته‌ای است که حکم اخراج را صادر کرده است؛ کجای دنیا کمیته‌ بازبینی همان کمیته بدوی است؟

وی ادامه داد:‌ رئیس کمیته بازبینی آقای غلامی است که با فشار نمایندگان مجلس از سمت قبلی مجبور به استعفا شده بود اکنون آمده است در رأس کمیته بازبینی قرار گرفته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اذعان به اشتباه کمیته بازبینی در بسیاری از پرونده‌های دسته اول دانشجویان بورسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما حدود 300 پرونده از دسته دوم را هم بررسی کردیم؛ هیچ کجای آیین‌نامه وزارت علوم درباره بورسیه‌ها نداریم که دانشجویان بورسیه باید هزینه گذشته را پرداخت کنند اما وزارت علوم در پاسخ به سوالات مکرر ما در این باره جواب‌های متفاوت داد. یکبار گفتند هیأت دولت مصوب کرده است بعد که مشخص شد چنین نیست گفتند آیین‌نامه شورای عالی بورس است و ... .

وی درباره بحث کبر سن که درباره بعضی دانشجویان بورسیه مطرح شده است خاطرنشان کرد: باید پرسید کبر سن نسبت به چه زمانی محاسبه می‌شود؟ نسبت به زمان ثبت‌نام یا آغاز تحصیل؟ خیلی‌ها زمان ثبت‌نام دارای سن قانونی بودند و سال بعد هنگام آغاز سال تحصیلی شامل کبر سن می‌شوند که اینجا دیگر تخلف محسوب نمی‌شود.

نبویان راهبرد وزارت علوم درباره بورسیه‌های دولت سابق را قلع و قمع این دانشجویان برشمرد و گفت: آقای صدیقی که خود از سردمداران تحصن در زمان فتنه بود طبق قول آقای فرهادی باید عزل می‌شد.

***دیوان محاسبات ارسال نامه به وزارت علوم را تکذیب کرد

وی درباره مشکل اشتغال برخی بورسیه‌های دولت سابق نیز، یادآور شد: وزارت علوم به ما پاسخ داد این حکم دیوان محاسبات است که طی نامه‌ای به ما اعلام شده است اما آقای رحیمی رئیس دیوان محاسبات به صراحت به ما گفت که ارسال چنین نامه‌ای از سوی دیوان به وزارت علوم دروغ محض است و بعد هم که از مدیران وزارتخانه سراغ نامه را گرفتیم اصلا آن را به ما نشان ندادند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دانشجویان بورسیه که به واسطه بحث اشتغال همزمان ممنوع از تحصیل شده است قبلاً در محلی مشغول به کار بود که بعد به واسطه استعفا با هدف قانونی بودن تحصیلش از برادرش که نمایندگی سایپا دارد می‌خواهد بیمه‌اش را رد کند. آن وقت اسم این فرد به عنوان متخلف شاغل همزمان مشغول به تحصیل منتشر شده است.

وی از انتشار اسم همسر یکی از شهدای برجسته کشور و اعتراف وزارت علوم به اشتباه در انتشار اسم او به عنوان بورسیه غیرقانونی سخن گفت و تصریح کرد: فراوان از این موارد اشتباه ذیل عناوین کبر سن، معدل، اشتغال و ... داشتیم.

نبویان با یادآوری انتشار 99 اسم تحت عنوان آقازاده در پرونده بورسیه‌ها گفت: نام فرزندان برخی شهدا که قاعدتاً دولت موظف به اعطای بورس تحصیلی به آنان است و نیز اسم بعضی از نمایندگان مجلس با هدف تسویه حساب جناحی منتشر شده است.

وی ادامه داد: یکی از همکاران ما در مجلس که بورس تحصیلی در دولت سابق به او تعلق گرفته بود به واسطه شبهه اشتغال همزمان از تحصیل انصراف داد اما جالب است از وزارت علوم دولت یازدهم با او تماس می گیرند که ما مشکل بورس شما را حل می‌کنیم و از او دعوت می‌کنند که تحصیل خود را پی بگیرد اما وی به دلیل اینکه اشتغال و تحصیل همزمان غیرقانونی است انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام می‌کند ولی نام او در میان این سه‌هزار نفر دانشجوی بورسیه منتشر می‌شود!

***زیرمجموعه وزارت علوم جرأت نمی‌کند تاریخ لغو آزمون کتبی بورسیه‌ها را اعلام کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری پذیرش اشتباه از سوی وزارت علوم در انتشار غیرقانونی سه هزار دانشجوی بورسیه در جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس، گفت: یکی از ایراداتی که به این سه هزار نفر دانشجو از سوی وزارت علوم وارد می شد این بود که اینها بدون آزمون وارد دانشگاه شدند؛ من بلافاصله با بخش مربوط در وزارت علوم تماس گرفتم و پرسیدم آزمون کتبی برای بورسیه‌ها از چه سالی لغو شده است که پاسخ دادند از سال 78 لغو آن آغاز شد و در سال 81 به کلی دانشجویان بورسیه معاف از آزمون کتبی شدند. از این اداره وزارت علوم خواستم جوابیه را در قالب نامه‌ای کتبی به من بدهد اما می‌گوید ما جرأت نمی‌کنیم.

وی افزود: من همچنین از کمیته مربوطه در وزارت علوم پرسیدم بورسیه های دولت قبل طبق قانون مصوبات شورای بورس و اختیاراتی که قانون به وزیر داده است به دانشجویان اعطا شده است؛ یا در بحث کبر سن دانشجویان خود با صداقت سن و مشخصات خود را داده‌اند و شورای مرکزی بورس به اینها مجوز تحصیل داده است. چطور در زمان دولت سابق نمی‌تواند اجازه دهد و در دولت شما می‌تواند؟

*** آبروی جامعه علمی کشور را به خاطر اغراض سیاسی بردند

نبویان در نتیجه‌گیری گفت: اصل طرح موضوع بورسیه‌های دولت دهم غیرقانونی و جناحی بود همانطور که اکنون نیز در جریان طرح بحث استیضاح وزیر نفت به یکباره موضوع گم شدن دکل نفتی مطرح می‌شود. در آن مقطع نیز هنگام طرح استیضاح وزیر سابق علوم آبروی جامعه علمی کشور را به خاطر اغراض سیاسی بردند.

*** قوه قضائیه با کسانی که با آبروی مردم بازی کردند برخورد کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت علوم به ما قول داد که تا قبل از بازبینی کامل پرونده دانشجویان بورسیه به لغو بورس آنها اقدام نکند اما یک هفته نگذشت که محرومیت از تحصیل این دانشجویان را اعلام کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری مجدد اینکه معاون دانشجویی وزارت علوم خود در فتنه نقش داشته است، تصریح کرد: وزیر علوم موظف است موضوع انتشار غیرقانونی اسامی دانشجویان بورسیه را بررسی کند و ما از قوه قضائیه نیز می‌خواهیم که با کسانی که با آبروی مردم بازی کردند برخورد کند چرا که ظلم گناهی نیست که خداوند تقاص آن را به آخرت موکول کند.


نظر شما نظر شما

محمد جواد باهنر علی اکبر هاشمی رفسنجانی محمد جواد حجتی کرمانی قاسم سلیمانی میرزا رضای کرمانی مهدی رجبعلی پور باستانی پاریزی هوشنگ مرادی کرمانی طاهره صفارزاده ایرج بسطامی
مشاهیر


رسانه و مطبوعات استان کرمان

فارس کرمان            ایسنا کرمان

ایرنا کرمان               مهر کرمان

واقعه                      بوتیا    

تسنیم                    پویان نیوز  

کرمان خبر             آرمان کرمان

                              

سایت های خبری کشور

ايرنا                               فارس
واحد مركزي خبر               جهان نیوز
باشگاه خبرنگاران جوان       ايسنا
صدخبر                          مهر
تسنیم                           پویان نیوز